Ameliyatsız kıl dönmesi hakkında bilgi veya randevu için;
0 (212) 234 1 333
veya
0 (553) 734 14 33

numaralı telefon numaralarımızından 7/24 arayabilir veya sayfada bulunan formu doldurarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

ameliyatsız kıl dönmesi

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi, kılların cilt altı dokuda yerleşerek vücudun buna karşı reaksiyon oluşturması olayıdır. Cildin ince olduğu bölgelerde yerleşebilir. Kuyruk sokumu, koltuk altı erkeklerde sakal bölgesi, her iki cinste de kasık bölgesi, her iki cinste de kasık bölgesi cildin ince, narin olduğu, kolaylıkla kılların delip cilt altına yerleşebildiği bölgelerdir.

Kıl dönmesi kimlerde olur?

Tabii ki kıllı olan herkeste olabilir. Özellikle bizim coğrafyamızda ırkımız kıllı yapıdadır. Ayrıca mekanik nedenle kıl dönmesi olduğundan bunu kolaylaştırıcı tüm etkenler burada söz konusudur. Özellikle işini oturarak yapan, günün çoğunu oturarak geçiren kişilerde, ağır vasıta şoförlerinde, uzun yol otobüs şoförlerinde, uzun süre oturan servis şoförlerinde, kaykılarak oturan öğrencilerde gelişme potansiyeli vardır.

Kıl dönmesi neden olur?

Olay, mekanik bir hadisedir. Kılın, cildi, delerek cilt altına yerleşmesidir. Bunu kolaylaştırıcı etkenler vardır. Kıllı yapı, dar pantolon giyerek mekanik kompresyon ile kılın yönünün değişmesi ve kuyruk sokumunu tahriş ederek cilt altına girmesi, sırttan dökülen kılların kalçaların vakum etkisi yaratarak kılı orta hatta yönlendirmesi sonucu buradaki ciltten içeri girmesi gibi etkenler sayılabilir.

Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Kıl dönmesi tedavisi konvansiyonel olarak cerrahi olarak bilinmektedir. Ancak cerrahi olarak bilinmektedir. Ancak cerrahi tedavi, hastalığın tekrar etmesini engelleyememektedir. Birçok cerrahi tedavi yöntem ile –ki bunlar kisti çıkartarak yarayı açık bırakma, primer kapatma, flep onarım gibi yöntemlerdir. Hastalığın nüks etme potansiyeli %35’e kadar çıkar. Bu tür ameliyatların sonrasında bakımda; oturmama, bacakları açarak yürüyememe gibi yapılması güç önlemler vardır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lokal anestezi altında yapılan uygulama muayenehane şartlarında (ameliyathaneye gerek olmadan) ortalama 15-20 dakika sürer ve sinus boyutuna bağlı olarak 3-4 uygulama ile sinus kapanır. (Hastaların %50sinde 2 uygulama yeterli olabilmiştir)

Kıl dönmesi tedavisinden sonra tekrarlanır mı?

Kıl dönmesi olan kişilerde hangi tür ameliyat yapılırsa yapılsın, cerrahi tedavisinden sonra hastalık nüks etmesin diye uyulması gereken, pratikte yapılması son derece güç önlemler vardır. Bunlar; o bölgenin gerilmesini engelleyici olarak, oturmama ki tuvalete dahi oturmama, bacakları açarak yürümeme ve devamlı ya ayakta durma ya da yüzüstü yatma gibi önlemlerdir. Takdir edersiniz ki bu önlemleri uygulamak son derece güçtür. Bu yüzden cerrahi tedavinin başarısı yüz güldürücü değildir.

Kıl dönmesinin nedenleri nelerdir?

Kıl dönmesi özellikle kıllı erkek ve kadınlarda ortaya çıkabilir. Oturarak iş yapanlarda, şoförlerde, dar pantolon giyenlerde, kaykılarak oturanlarda, kılların özellikle kuyruk sokumu üzerindeki cildi tahriş etmesi sonrasında cilt altına yerleşimi söz konusudur. Dolayısıyla uzun süre oturma ve dar pantolon giyerek kalçaların sıkıştırılması kıl dönmesi hastalığında suçlanan sebeplerdir.

Sonuç olarak; KRİSTALİZE FENOL ile KIL DÖNMESİ tedavisi, kişiyi iş gücünden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, tekrar etme potansiyeli ve maliyeti düşük, uygulaması kolay hem hastanın hem de hekiminin yüzünü güldürücü bir işlemdir.


Ameliyatsız kıl dönmesi hakkında bilgi veya randevu için;
0 (212) 234 1 333
veya
0 (553) 734 14 33

numaralı telefon numaralarımızından 7/24 arayabilir veya sayfada bulunan formu doldurarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Randevu ve iletişim

Tüm Hasta Yorumlarını Görmek için Tıklayın…

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Blog Yazıları

Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumunda kılların cilt altına BATARAK burada yabancı cisim olarak algılanması nedeniyle gelişen bir hastalıktır. Kıl dönmesinin tedavisi yıllardır ameliyatsız olarak yapılagelmektedir. Kristalize fenol yöntemi ile de kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisi bilen kişilerce başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kıl dönmesinin cerrahi tedavisindeki en büyük zorluk, bu bölgenin oynak bir bölge olmasından dolayı…

Latince pilonidal sinus denilen “Kıl Dönmesi”, kıllı insanlarda ortaya çıkan özellikle kuyruk sokumunda yerleşik bir hastalıktır. Hastalığın gelişmesinde her ne kadar doğumsal sebeplerden bahsedilse de pratikte gördüğümüz, mekanik olarak kuyruk sokumu bölgesi cilt altına kılın batarak girmesi sonucu burada reaksiyon oluşturması durumudur. Bu bölgenin kalçalar arasında olması, hareketli (oynak) bir yapıya sahip olması, uygulanan cerrahi…

Sitemizde daha önce de belirtildiği gibi, kıl dönmesi (pilonidal sinus) hastalığının seçkin tedavi yöntemlerinden biri kristalize fenol yöntemi ile tedavidir. İnternette görebileceğiniz değişik kaynaklarda “fenol yöntemiyle tedavi”nin %60 a varan nüksü olduğu yazılmaktadır. Fenol uygulamasının başlangıçta kıl dönmesi tedavisinde düşünüldüğünde, uygulamada kılların çıkarılması işlemi yapılmamıştır. Fenolün kılları eriteceği savı üzerine kafa yorulmuş, ancak pratikte bunun…

BANKA MEMURLARI DİKKAT!!! UZUN SÜRE AYNI POZİSYONDA OTURMANIZA BAĞLI OLARAK KIL DÖNMESİ HASTALIĞINIZ OLABİLİR Günlük işlerini uzun süre oturarak yapan kişilerde kıl dönmesi hastalığı, kılların cildin zayıf narin olduğu bölgelerden delerek, cilt altı dokuda yer ederek iltihaplanması hadisesidir. Kıllı erkeklerin kuyruk sokumunda gelişir. Bu bölgede kılı olan kadınlarda da gelişebilir. Siz günün çoğunu oturarak işlerini…