Guatrı olan kişinin bu konuda deneyimli İç Hastalıkları Uzmanı veya Endokrinoloji Uzmanlarınca değerlendirilmesi en uygun yaklaşım olacaktır.

Guatrın 10-15 yıl kadar önce cerrahi tedavisi revaçta iken, 2009 yılı sonunda Amerikan Tiroid Birliği’nce yayınlanan ve 2011 de revize edilen akış şemasına göre ancak şüpheli durumlarda cerrahi tedavi seçeneği gündeme getirilmesi gerektiği bildirilmektedir. Eğer cerrahi tedavi seçeneği kullanılacaksa da bezin tümünün alınması önerilmektedir. Çünkü geçtiğimiz yıllarda yoğun bir şekilde yapılmış olan ve “traşlama” “bir kısım tiroid bezinin bırakılması” gibi cerrahi tedavi yöntemleri nükslerinin yoğun yaşanması nedeniyle artık güncelliklerini kaybetmiştir. Çünkü bırakılan tiroid bezinde yeniden nodül gelişme potansiyeli literatürdeki bazı serilere göre %50 ye kadar çıkabilmektedir.

Kimlerde yeniden nodül gelişeceği de önceden kestirilememektedir.

Tiroid bezine yönelik ikincil / üçüncül ameliyatlar, ses tellerine giden sinirlerin bu bölgeden geçmesi ve ikincil / üçüncül ameliyatlarda bu sinirlerin ayırt edilip korunmasının güçlüğü hatta zaman zaman da imkansızlığı nedeniyle ameliyatı yapan cerrah için gece kabusu niteliğinde olup, iyi huylu bir durum için hastanın sesini kaybetmesi ve en kötü sonuç ses tellerinin hiç çalışamaması nedeniyle nefes alamama ve boynunda hayat boyu taşıyacağı soluk borusuna delik açılması (trakeostomi) gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmesi nedeniyle risk taşımaktadır.

Bu sebeplerden dolayı tiroid bezine yönelik gereksiz ameliyatlardan kaçınılmalı, eğer yapmak zaruri ise, kanser şüphesi varsa, ilk ameliyatta sorun çözülmeli, hasta ikincil / üçüncül ameliyatlara maruz bırakılmamalıdır.

Hastaların da bu konuda bilinçlenerek iyi araştırma yapmaları ve deneyimli merkezlerce değerlendirilmelerinin yapılmasını talep etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlara maruz kalınabilir. Biz de merkezimizde deneyimli ekibimizle guatr hastalarına yaklaşımı en güncel olan Amerikan Tiroid Birliği akış şemasına göre yapmaktayız.

 

Sağlıklı günler dileriz…