Öncelikle bu meme muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Meme muayenesi ister kendi kendine isterse de Genel Cerrahi Uzmanı tarafından yapılsın, acil bir gerekçe yoksa regl bittikten sonraki 3-5 günde olmalıdır. Çünkü bu dönemde meme dokusu vücuttaki hormon değişimlerinin en az olduğu dönemdedir. Aksi halde diğer dönemlerde meme dokusu yumurtalık ve beyinden salgılanan hormonlar etkisinde olup gelişen değişiklikler çoğu zaman fizyolojik (meme dokusunda şişlikler hassasiyetler ve ağrılar vb) olmaktadır. Ancak çok şüpheli bir kitlenin varlığında illa regl döneminin bitmesi de beklenmez. Gerekli olan tetkiklerin yapılıp soru işaretlerinin kaldırılması ve erken tanı konabilmesi amaçlanır.

Kendi Kendine Meme Muayenesinin Aşamaları:

1. Aşama: Gözlem (inspeksiyon)

Burada kişi aynanın karşısına geçer meme dokusunu izler. Şekilde görüldüğü gibi öncelikle düz durarak sonra kolları havaya kaldırarak ve ellerini beline koyup bastırarak göğüs kaslarını kasmış olur ve meme dokusunda ÇEKİNTİ olup olmadığına bakmalıdır.

kendi-kendine-meme-muayenesi

2. Aşama: Elle muayene (palpasyon)

Burada kişi ya aynanın karşısında muayene edeceği tarafın kolunu başına kaldırarak göğsünü sertleştirir ya da yatağında muayene edeceği göğsün altına ince bir yastık koyarak ön plana çıkarır ve parmaklarının iç kısmıyla meme dokusunu eliyle göğüs kafesi arasında sıkıştırarak sert doku varlığını kontrol eder.
Burada tüm kadınlarımız “ben farklı olanı anlayamıyorum” diye endişeye kapılır. Biz de pratik olarak bu işlemi “hamur kütlesi içinde nohut tanesi arar gibi” diye açıklarız.

kendi-kendine-meme-muayenesi-2

3. Aşama: Muayene tarzı:

Burada kendi kendini muayene ederken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da muayenenin nasıl yapılacağıdır. Yani meme dokusu ne yönde muayene edilmelidir. Bir sonraki resimde de bu anlatılmaktadır.

kendi-kendine-meme-muayenesi-3

Peki biz ne arıyoruz?

“Aradığını bilmeyen bulduğunu anlayamaz” düsturu ile aradıklarımız şunlar:

kendi-kendine-meme-muayenesi-4

kendi-kendine-meme-muayenesi-5

kendi-kendine-meme-muayenesi-6
Bahsi geçen yakınması olan kişilerin en kısa zamanda Meme konusunda uzmanlaşmış Genel Cerrahi Uzmanına başvurmasını tavsiye ederiz.

Sağlıklı ve kanserden uzak günler dileği ile…