Neden kendinizi devamlı aç hissediyorsunuz? (2. Kısım)

“Aşırı açlık” nedeniyle çok yemek yeme (polifaji) biz sağlık profesyonellerince diyabetin (şeker hastalığının) sebebi olarak kabul edilir. Burada alınan gıdanın vücut tarafından kullanılabilecek yakıta dönüştürülmesinde sorun vardır. Bu hastalığın başlangıç dönemlerinde kilo kaybedilir çünkü alınan gıdalar kullanılamaz ancak kişi kendi proteinlerinden şeker oluşturma yoluna gider ve proteinler yani kas dokusu erir. Kan şekeri yüksek olduğundan kanın akışkanlığı artar ve dokulardan suyu damar içine çeker ve bu fazla su da böbreklerden atılır. Bu yüzden şeker hastaları çok idrara çıkar. Kanın akışkanlığı azaldığı için de kişi kendini çok halsiz bitkin ve yorgun hisseder. Bu şikayetleriniz var ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Kan şekerinin düşük olduğu durumlarda da -ki buna biz tıp dilinde hipoglisemi diyoruz- kan şekerinizin düşmesi halinde açlık hissi soğuk soğuk terleme gibi durumlar sizi aşırı derecede şekerli gıdalar tüketmeye sevk eder. Bu da obezitenin bir başka nedenidir.

Tüm bunların yanında hızlı yemek yeme alışkanlığının da olması obeziteyi tetikleyen ve/veya arttıran durumlardır. Yavaş yemek yeme ile daha çok haz alınırken daha az yemek yenmiş olur. Yemek yemeyi yavaşlatarak 20 dakikaya yaymak daha yemek yemenizi sağlar. Lokmaları ağızda çok çok çiğneme ve daha küçük lokmalar ağza alma ile yemek yeme hazzı en yüksek seviyeye çekilir.

Son zamanlarda Bilim Adamları “tokluk göstergesi”nden bahseder oldular. Burada örneğin fırınlanmış patatesin kızartma patatesten daha fazla doygunluk hissi verdiği ortaya konmuştur. Halbuki baktığımızda her ikisinin de kalorisi benzerdir. Görüntü ve koku hissi de vücudun aç olup olmadığına bakmaksızın kişiyi gıdaya ulaşmaya teşvik edebilir. Mesela TV de görülen “dondurma objesi” nedeniyle kişinin kan şeker seviyesine bağlı olmaksızın markete yönelerek dondurma alması buna örnektir. Günümüz kapitalist dünyada filmlerin içine gizlenmiş “ürün yerleştirme” adı altında subluminal (yani bilinç altına yönelik) uygulamalar sonucu tüketim arttırılmaktadır. Buna özellikle çocukluk çağına yönelik obezitelerde dikkat etmek gerekir. Kendinizin ve çocuklarınızın hayatında bu tür tetikleyici şeylerin neler olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Hiç aklınızda yokken bir dizi veya film seyrederken veya sonrasında market veya kantine yönelip gıda alımınıza dikkat edin.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.