Neden kendinizi devamlı aç hissediyorsunuz? (3. Kısım)

Eskilerin “halet-i ruhiye” dedikleri yabancı literatürde emosyonel durum denilen ruh durumlarının değişikliklerinde kimi aşırı yemek yerken kimi de yemeden içmeden kesilir. Bu durumlar da aşırı yemenin ve kendini aç hissetmenin nedenlerindendir. Yemek yemeden önce ruh haliniz nasıl bunu tespit edin. Eğer gerçekten aç hissetmeden yemeğe oturuyorsanız ya da yemeğe yöneliyorsanız yemekten ziyade sizi mutlu edecek başka bir şeye odaklanın. Eğer kendinizin stresli, endişeli olduğunuzu düşünüyorsanız bu hislerinizle baş edebilecek başka destekler almak için doktorunuza başvurun.

Hastalarımızın çoğu kulaktan dolma bilgilerle kendilerinin tiroid hastası olduklarını düşünürler. Daha doğrusu tiroidin az çalışıyor olmasının dokularda tuttuğu su/sıvı nedeniyle kilolu olduklarını düşünmeleri işlerine gelir. Şüphesiz obez birinin tıbbi olarak değerlendirilmesinde tiroid fonksiyonlarını görmek gerekir. Ancak kişisel pratiğimizde bu tür durumlar hastalarımız az bir kısmında mümkün olabilmektedir.

Bunların yanında kişinin almış olduğu ilaçların da yeme alışkanlığını değiştirdiği bilinmektedir. Özellikle depresyon ve anti-psikotik ilaçlar gibi psikiyatrinin kullandığı ilaçlar ile bir sebeple kullanılan kortizol içeren ilaçların kullanılması neticesinde açlık tetiklenerek kişinin daha çok yemek yemesi söz konusu olabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda lütfen doktorunuzu uyarın ancak kendi kendinize ilacı kesmeyin / azaltmayın.

Kiloluların yaşam tarzlarına bakıldığında iyi uyumadıkları, akşam 8-9 dan sonra yemek yedikleri gözlenmiş. Hatta öyle ki bazı illerimizde buna İstanbul da dahil uykuluk adıyla yemeklerin yendikten sonra yatağa girildiği veya sabahın erken saatlerine kadar uyumayarak gündüzün ortasına kadar uyudukları tespit edilmiştir. Bu durum vücudun sirkadiyen ritmi denilen gece gündüz algısı ve dengesini bozarken alınan gıdanın kullanılmadan direkt yağ olarak depolanmasına neden olur. Sizler de etrafınızda kilo veren kişilerden kolaylıkla “Abi akşam yemeğini erkene çektim ve gece yemelerini kaldırdım kilo verdim” cümlesini duyabilirsiniz. Çünkü bu bir realitedir. Biz sağlık profesyonelleri olarak kilo vermek isteyenlerin gece yemek yeme alışkanlıkları var ise bundan vazgeçmeleri gerektiğini belirterek iyi ve doyurucu uyku uyumalarını öneririz. Çünkü gün içinde yorulmuş / hasarlanmış vücudun tamiri gece boyunca olur.

Sağlıklı ve fit günler dileklerimle

Write a comment:

*

Your email address will not be published.