Neden kendinizi devamlı aç hissediyorsunuz? (1. Kısım)

Şekerli gıdalar, şekerli içecekler ve pasta börek tarzı yiyecekler uzun süreli enerji vermezler vücuda. Dolayısıyla vücut hemen yeniden acıkır. Bu yüzden sebze, meyvenin kendisi gibi liften zengin gıdalar, sağlıklı yağ içeren somon balığı, fındık, ceviz gibi kuruyemişler ve protein içeriği yüksek olan yumurta, fasulye ve ızgara tavuk gibi proteinlerle beslenmek enerji verimi ve yeniden acıkmayı engelleyici daha iyi seçeneklerdir.

Stresin de metabolizmaya etkisi yüksektir. Stres kaynağı ne olursa olsun vücutta adrenalin salınımının ani olarak artması ile karakterizedir. Stres bir süre devam ettiğinde yerini kortizol hormonuna bırakır. Bu hormonun hakimiyetinde kişinin yeme isteği artar ve stres geçince bu normale döner.

Bazen susuz kaldığımız zamanlarda da açlık hissi uyanır. Bu durumda ilk olarak su için. Ancak hala açlığınız devam ediyorsa o zaman vücudunuzun yemeğe ihtiyacı vardır. Tabii acıkmadan yemek yiyenlerde bu durum geçerli olmayacaktır.  Yemek öncesi su içmenin bir diğer güzel yani ise daha az yemek yeme duru mudur.

Son zamanlarda üzerinde durulan bir diğer önemli konu ise; şeker içeriği ya da nişasta içeriği yüksek gıda tüketimi halinde mide ve bağırsaklardan kana çok hızlı şeker geçişi olur. Bu esnada pankreastan, alınan bu şekerin hücre içine girmesini sağlayacak insülin salınımı olur. Ancak bu salınım ihtiyaçtan daha fazla olduğu için de kan şekeri sürat ile düşer ve kişi “yeniden acıkır.”

Bunun manası vücudumuz yüksek şeker içerikli ve yüksek kalorili gıda tükettiğinde kısa süre sonra yeniden acıkır ve gerektiğinden fazla alınan şeker kullanılmadığından yağa dönüştürülür. Bu yüzden diyetten yağı kısıtlamak kilo verdirmeyi sağlamaz. Aksine vücut tarafından üretilemeyen ya da dönüştürülemeyen esansiyel yağ asitleri dışarıdan alınmazsa şayet bağışıklık sistemi zafiyete uğrar ve enfeksiyonlara açık hale geliriz. Sıkı diyet yapan kişilerde yağ asitlerinin rasyona (günlük alınması gereken gıdaya) eklenmemesi durumunda kolayca grip olunmasının sebebi budur. Dolayısıyla almış olduğumuz fazla karbonhidratın azaltılmasına yönelik çabalar daha sonuç vericidir.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.