Daha önceki makalelerimde de belirttiğim gibi kıl dönmesi, kıllı erkek ve bayanların –özellikle günün çoğunu oturarak geçiren kişilerin- sorunu. Basit bir hastalıkmış gibi görünse de tekrarlayan abseler nedeniyle kişide oturma güçlüğü kuyruk sokumunda batma hissi ve ağrı nedeniyle zor zamanlar yaşatan bir durum.
Hadise makat bölgesi olması nedeniyle erkeklerde ve kadınlarda öyle hemen kolayca gösterilebilecek bir durum da değil ne yazık ki. Bu yüzden en son noktaya yani ağrıdan oturulamaz duruma gelininceye kadar doktora başvurmaktan çekinilen bir hadise. Hatta başına birkaç kez aynı olay gelmiş olan kişiler için bile bu çekince devam eder.
Bu, kılın vücutta yabancı cisim reaksiyonunu uyarması ve atmosferle bağlantının kesilmesi sonucu gelişen abse nedeniyle en nihayet hastanelerin acil servislerine ulaşılır ve o abse boşaltılır, hasta rahatlatılır. Ancak burada işlem bitmez. O kıl orada durduğu sürece yabancı cisim reaksiyonu devam eder. Çünkü cildin üstü için kıl NORMAL iken cildin altına girdiğinde vücut bunu olağan dışı yerde gördüğü için kendinden olanın, olmaması gereken yerde bulunduğu için “YABANCI” ilan eder ve savaş devam eder.
Sonra Acil hekimi hastaya bir genel cerrahi uzmanını görmesini tavsiye eder ve gören genel cerrahi uzmanı da standart yapılan ameliyatlardan bahsederek hastanın dünyasını başına yıkar. Çünkü açık bırakma yöntemi, primer kapama, flapla onarım gibi ameliyat sonrası sıkıntıların olabileceği cerrahi yöntemlerden bahseder. Hastanın en az 15-20 gün sıkıntı çekmesi öngörülür. Sonuçta %35 lere varan tekrar etme olasığı da cabasıdır. O zaman hasta “yahu bunun ameliyatsız çözümü yok mu?” diye “Google Amca” ya başvurduğunda değişik yöntemlerle karşı karşıya kalır.
Kafalar bir daha karışır. Çünkü kimse “yoğurdum ekşi” demez. Ancak yoğundun ekşi olup olmadığını onu daha önce yiyen kişi bilir. Burada hasta yorumları olan siteler ön plana çıkar.
Ben de yoğurdum ekşi demeyenlerdenim. Ancak yoğurdun tadına bakıp da yorum yapanlara sitemde ve doktorsitesi.com da genişçe yer veriyorum.
O zaman bakın bakalım ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi mümkün müymüş?

Ünlü Halk Adamımız Nasrettin Hoca’nın deyişiyle bana (yani doktora) değil eşekten düşene (yani tedavi olmuş hastalara) sorunuz…

Kalın sağlıcakla…