KİLO VERMEDE ve VERİLEN KİLONUN DEVAMININ SAĞLANMASINDA BALON NEDEN ETKİSİZDİR?

Endüstriyel toplumlarda yemeklerin rafine gıdalardan seçilmesi, işlenmiş gıdaların bolca tüketilmesi nedeniyle ve doğal beslenmeden uzaklaşılması yüzünden obezitenin geliştiği bilinen gerçektir. Bilgisayar başında mevcut işlerin fazlaca olması ve oturarak işlem yapılması günümüz insanını hareketsizliğe itmekte ve zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmayarak hareketsizliği daha da çok arttırmaktadır. Tüm bu olumsuz olayların üzerine yaşam zorluğu ve geçim stresinin de eklenmesi ile obezitenin yanında kalp-damar sistemine ait hastalık risklerin artması söz konusu olmaktadır.
Obezite ile mücadele eden sağlık profesyonelleri son 20-30 yıldır değişik yöntemleri denemekte ve deneme-yanılma yöntemleri ile çok çeşitli uygulamaların gündeme gelmesi mümkün olmaktadır. Yaklaşık 25 yıl kadar önce mide kelepçesi peynir ekmek gibi uygulanırken günümüzde artık çok fazla tercih edilen bir yöntem olmamaktadır. Bu yeni yöntemlerin keşfi ve mevcut olanların bırakılması, şüphesiz ki tüm özelliklerinin bilindiği sanılan mide-barsak sisteminin yeni özelliklerinin keşfiyle ortaya çıkmaktadır. Örneğin barsak mikrop florasının sanıldığından daha fazla insanlara faydalı olduğunun ortaya konulması bir örnektir.
Obezite ile savaşta uygulanan “mide balonu” uygulamasında da balonun kilo verdirdiği ancak midede kalma süresinin kısıtlı (ortalama 6 ay) olmasından dolayı da verilen kiloların geri alınması nedeniyle verilen kiloların kalıcılığının sağlanmasından uzak olduğu sonucuna varıldı. Çünkü obezite ile savaşta kilo verdirmek ya da kilo kaybının sağlanması önemli biri adım iken kilo verildikten sonra bu durumun uzun süreli idamesi daha da önemlidir. Çünkü daha önceki makalelerimizde belirttiğimiz gibi beynin kilo kontrolü merkezinin (lipostat merkezi) verilen kiloya adapte olabilmesi ve o kilonun o kişiye ait sabit değer olarak kalabilmesi için en az o kiloda 1 yıl kalmak gerekir. Dolayısıyla balon tedavileri; evet etkili kilo verdiriyor, ancak bunun idamesini ne yazık ki sağlayamıyor.
Brezilya’da yapılmış olan çalışmada, 3000 kişinin üzerinde uygulanan mide içi balon ile etkili kilo verimi sağlanmış ancak balon çıkarıldıktan 6 ay gibi kısa bir süre sonra hastaların %30 unun yeniden kilo almaya başladığı tespit edilmiştir. Dahası; 3 yıllık takiplerde hastaların %70 i gibi yüksek oranda yeniden kilo alımı söz konusu olmuştur. Bu çalışma da size sunmuş olduğumuz bilgiyi teyit eder niteliktedir.
Midenize balon koydurmayı düşünüyorsanız biraz daha araştırmanızı öneririz.
Sağlıklı günler dileklerimizle…

Write a comment:

*

Your email address will not be published.