Bir hastalıktan korunabilmek için onun tüm sebeplerinin bilinmesi ve bunlara göre önlem alınması gerekir. Bu yüzden meme kanserinin sebebi tam olarak bilinemediğinden TAM ANLAMIYLA KORUNMAK da güçtür.

Ancak genel olarak:

1. Sağlıklı yaşam / ideal kilo / düzenli egzersiz üçlüsüne dikkat edilmeli

2. Beslenme dengeli olmalı, yiyecekler zararlı yağdan (trans yağ denen yapı) fakir ve faydalı yağdan (Omega-3 ve Omega-6 belli oranı aşmamak kaydı ile) zengin olmalı, Günlük alınan kalori aşırı olmamalı ve mutlaka alınan kalorinin %40-50 si karbonhidratlardan, %20-30 u proteinlerden ve %10-20 si ise yağlardan oluşmalı. Ortalama erişkin bir insanın alması gereken kalori (günlük aktivitesi ile ilişkili olacak şekilde) kadında 2000 cal i erkekte de 2300 cal i geçmemelidir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi OBEZİTE başlığı altında bulabilirsiniz.

3. Sigara sağlığı tehdit eden son yüzyılın EN KÖTÜ İNSANLIK BULUŞUDUR. Kendini bir kaptıran yakasını zor kurtarır. Çünkü yapılan araştırmalarda iradesi ile bırakan kişilerde bile yeniden başlama oranı ne yazık ki %75 lerdedir. Sigaranın bırakılmasını öneren sağlık profesyonellerinin sigara içmeleri de ayrı bir çıkmazdır. Burada yine de sigaranın bırakılmasını öneriyoruz. Çünkü sigara içmek / pasif içici olmak meme kanseri gelişiminde önemli bir risk faktörüdür.

4. Dogum kontrol hapı kullanmak: Bu da içerdiği östrojen hormonu nedeniyle risk oluşturur. Özellikle 20-25 yıl önceki doğum kontrol ilaçlarının içerdiği östrojen miktarları şimdikilerden daha fazla olması nedeniyle ciddi risk teşkil etmektedir. Son zamanlardaki doğum kontrol haplarının östrojen içeriği iyice azaltılmış olmasına rağmen risk sıfırlanmış değildir. Ailesinde meme kanseri olan genetik yakınlığı fazla olan kişilere bizler doğum kontrol hapı kullanmalarını önermiyoruz.

5. Alkol kullanımı da vücutta uzun dönemde yağlanmayı arttırması ve alkolün vücutta istenmeyen toksik maddelere dönüşmesi nedeniyle meme kanseri gelişiminde rolü olabileceği üzerinde durulur. O nedenle alkolün de sınırlandırılması, mümkünse kesilmesi önerilir.

Meme Kanserinde Korunma Sizin En iyi Yardımcınızdır

Tüm kadınlar hatta erkekler kendi kendisinin meme muayenesini yapabilmelidir. Bu yüzden meme kanseri için Ekim ayı Meme Kanseri farkındalık ayı olup bu ayda ülke genelinde Farkındalık Seminerleri düzenlenir.

Kendi kendine meme muayenesine 20 yaşından itibaren başlanmalıdır. Kendi kendine meme muayenesi ile kişiler kendisinin “normal” ine aşina olarak değişiklikleri erken farketmesine ve gelişmesi halinde meme kanserinin erken tanınmasına olanak sağlar. Bu yüzden bizim için son derece önemlidir.

meme-kanserisinde-erken-tani