Özge Şeker’den sonra…

Bilindiği üzere obezite ülkemizde ve dünyada artarak devam eden genel sağlığı tehdit edici sorundur. Bu yüzden son 10-15 yılda hem dünyada hem de ülkemizde obeziteye karşı savaş ilan edilmiş olup bu illetten kişileri kurtarabilmek adına çeşitli ameliyatlar öncelikle önerilmiş sonra da uygulana gelmektedir.

Obezite hastaları her ne kadar “hasta” olarak adlandırılsa da hali hazırda bazılarının aşırı kilo ile hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklarından başka sorunları yoktur. Yani yarı sağlam hasta grubudur. Dolayısıyla bu tür ameliyatlar yapılırken bu durum dikkate alınmalıdır.

Şüphesiz her cerrahi işlemin bir riski, öngörülebilen ve öngörülemeyen komplikasyonları vardır. Dolayısıyla her kişi (“hasta”) için bu değerlendirme yapılmalı olasılıklar üzerinde CİDDİ olarak durulmalı ve ona göre karar verilmelidir.

Gazetelerimizin 3. Sayfa haberleri gibi, bazı köşe yazarlarımızın köşelerinde paylaştıkları olgular gibi durumlar da son zamanlarda istenmeyen bir şekilde artmıştır. (“Tüp mide ameliyatı oldu hayatının baharında yaşamını yitirdi” gibi) Burada bizim sağlık profesyonelleri olarak yapmamız gereken “endikasyon” dediğimiz yapılacak ameliyatın gerekçelerini esnetmememiz ve işin gereği ne ise onu yapmamızdır. Çünkü bir ameliyat için konulan gerekçeler uzun süren deneme yanılma yöntemleri ile ve uzun süren fayda/zarar oranlarının hesaplanması sonucu elde edilen adeta imbikten süzülen su gibi çok zor elde edilen verilerdir. Bunları genişletmek, “ben yaptım oldu” demek, savunulması güç durumlardır.

Halkımızın da bu konuda bilinçlenmesi şarttır. Magazin basınında “Tüp mide ameliyatı oldu 50 kg verdi”, “Mide by-pass cerrahisinden sonra ideal kiloya ulaştı” gibi haberler insanların iştahını kabartan durumlardır. Ancak T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ve ilgili uzmanlık derneklerinin koymuş olduğu kurallara UYARAK biz sağlık profesyonelleri hastalarımıza şifa vermek durumundayız. Uygun olmayan kilolarda (beklenenin daha altı kilolarda) sırf hasta istiyor düşüncesiyle ameliyatın gerçekleştirilmesine yönelik yaklaşımlar, biz sağlık profesyonellerine yakışmayan davranışlardır. Olası ters bir durumda bunun savunulması ve yapılan işin arkasında durulması imkânsızlaşmaktadır.

Sağlıklı ve “FİT” günler dileklerimle.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.