safra-kesesinde-tas-2-jpg

Anatomik olarak sırtımıza yapışık vaziyette bulunan pankreas organımızın kanalı da safra yolunun son kısmı ile birleşerek onikiparmak barsağına açılır. Bu birleşim noktası taş ile tıkandığında pankreas sıvısının da barsağa akması engellenir.

safra-kesesinde-tas-3

Normal şartlarda pankreas, yediğimiz protein (et, süt, yumurta, soya proteini vb), karbonhidrat (şeker, nişasta vb) ve yağların emilimi için kuvvetli enzimler salgılar. Pankreas ve etraf dokuların da yapısı temel olarak yağ protein ve karbonhidrattan oluştuğu gözönüne alındığında organın kendi yapısının bozulmaması için bu enzimlerin salgılandıkları yerde etkisiz olması gerekir.

Fonksiyonel olarak bu enzimler ancak barsağa geçtiklerinde aktif hale geçerler. Ancak taşla kanalın tıkanması halinde bu enzimler aktif hale geçerler ve pankreası ve çevre gözeli dokuyu harap ederler. Bu klinikte pankreatit olarak anılır ve gelişen bu durum %5-15 hastada ölüme sebep olur. Dolayısıyla milimetrilk boyuttaki taşlar daha fazla soruna neden olabilme potansiyeline sahiptir.