Kıl dönmesi tedavisi

PILONIDAL SİNUS KOLAY TEDAVİ YÖNTEMİ

Latince pilonidal sinus denilen “Kıl Dönmesi”, kıllı insanlarda ortaya çıkan özellikle kuyruk sokumunda yerleşik bir hastalıktır. Hastalığın gelişmesinde her ne kadar doğumsal sebeplerden bahsedilse de pratikte gördüğümüz, mekanik olarak kuyruk sokumu bölgesi cilt altına kılın batarak girmesi sonucu burada reaksiyon oluşturması durumudur. Bu bölgenin kalçalar arasında olması, hareketli (oynak) bir yapıya sahip olması, uygulanan cerrahi girişimleri zorlaştırmaktadır. Çünkü bu bölgeyi iyileşme süresince (1 hafta-10 gün) hareketsiz bırakmak hemen neredeyse imkansızdır. Bu yüzden işlemi gerçekleştiren cerrah ve olaydan muzdarip hasta arasında “çözümsüz” tartışmalar yaşanır. Ancak hasta günde en az 1 kez ihtiyacını gidermek üzere wc ye oturacaktır.

Tüm dikkatlere rağmen yapılan cerrahi işlemin nüks oranı ne yazık ki %35 lere kadar ulaşmaktadır. Ancak 20 yıldan fazladır yapılagelen, hasta için son derece konforlu ancak cerrahı uğraştıran yöntem olan kristalize fenol tedavisi ile bu hastalıktan zahmetsizce kurtulmak mümkün olduğunu bilmenizi isteriz.

Her şeyde olduğu gibi internette bu konuda da bilgi kirliliği mevcuttur. Bu hastalıktan muzdarip olan kişilere önerimiz Nasrettin Hoca’nın dediği gibi “eşekten düşen ile” muhatap olmalarıdır. Bu tedaviyi uygulatıp düşüncelerini internet ortamında paylaşan kişilerin yorumlarını dikkate almalarıdır.

Size önerilen tedaviyi yaptırmadan önce alternatif tedavilerin varlığını bilmenizi ve detaylıca araştırma yapmanızı öneririz. Merkezimizi arayarak detaylı bilgilendirme talep edebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileklerimizle…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir