Safra kesesi polibi veya polipleri nedir? Nasıl oluşur? Ne yapmak lazım?

Hastalarımızın aklını karıştıran başka konu da safra kesesi polipleridir. Polip kaba tarifi ile safra kesesi iç zarının kalınlaşması ve bölgesel olarak büyümesi olarak belirtilebilir. Vücudun diğer kısımlarındaki bu büyümeler halk arasında “et beni” şeklinde isimlendirilir. Bunların korkutucu yanı kötü huylu (malign) olabilme potansiyelleridir. Genel olarak safra kesesi poliplerinin boyutlarına göre karar vermek gerekir.

Genellikle 5 mm ve altı boyutlarındaki poliplerin kötü huylu olabilme potansiyelleri düşüktür. Bu tür durumlarda yapılagelen şey ultrasound ile tanı konduktan 6 ay kadar sonra boyut kontrolü yapmak, şayet boyutta değişiklik yoksa yıllık aralarla kontrol etmek şeklindedir.

5-10 mm arasındaki poliplerin takibinde bu durum polibe sahip kişi ile paylaşılır. Ailesinde safra kesesi ve yolları kanseri olanlarda daha ön planda olacak şekilde ameliyat kararı kişi ile beraber verilmelidir. Bilinç düzeyi yüksek kişilerde 3 aylık aralarla sıkı takip yapılması da önerilebilmektedir.

Ancak 10 mm ve üzerindeki poliplerde yaklaşımımız ise ameliyat yönünde olmaktadır. Çünkü safra kesesinde gelişen kötü huylu tümör (malign tümör-kanser) çok hızlı yayılma ve kişiyi öldürme potansiyelindedir. O nedenle 10 mm boyutundan büyük poliplere cerrahi işlem (safra kesesinin çıkarılması) uygulanması ön planda tutulmaktadır.