Safra kesesinde taşın oluşumunu anlayabilmek için safra denilen kimyasal maddenin içeriğini bilmek lazım. Safra kimyasal olarak kolesterol, safra tuzları ve lesitinden oluşur.

safra-kesesinde-tas-nasil-olusur

Bunların safranın içinde belli dengede bulunması gerekir.

Hayvansal gıdalardan alınan kolesterol vücutta gerekli olan bir maddedir ve hayatın devamı için şart olan çeşitli hormonların yapıtaşıdır. Vücutta kolesterolün fazlalığı ya fazla hayvansal gıda ile beslenme nedeniyle olur ya da vücutta kolesterolün kullanımında bozukluk sonucu ana maddenin birikmesi şeklinde olur. Bu hallerde kanda dolaşan fazla kolesterol damar iç çeperi altında birikerek damar tıkanıklıklarına yol açabileceği gibi aynı fazla kolesterol safra kesesinde kalsiyum ile birleşerek taşların oluşumuna neden olabilir. Çünkü safrada bulunan, suda erimeyen kolesterolün çözelti halinde tutulabilmesi için lesitin maddesine ihtiyaç vardır. Safra içeriğindeki lesitinin de kolesterolü çözünür halde tutabilmesinde kapasitesi sınırlıdır. Bu kapasite aşıldığında kolesterol kalsiyum ile birleşerek safra kesesi içinde çöker ve taş oluşur.

safra-kesesinde-tas-nasil-olusur-2

Safra içindeki bir diğer madde grubu da safra tuzlarıdır. Safra tuzları vücutta kan kırmızı kürelerinin yaşam süresi dolduğunda yıkılmaları / parçalanmaları sonrasında ortaya çıkan bilirubin adı verilen kimyasal bileşiklerin içeriğini oluşturur. Kan hastalığı olan ve kan kırmızı kürelerinin yıkımının aşırı olduğu durumlarda fazla miktarda bilirubinin karaciğere gelmesi ve safra yoluyla safra kesesine ulaşması sonrasında yine kalsiyum ile birleşmesi neticesinde bilirubin taşları oluşumuna neden olur. Ve tüm taşlar başlangıçta safranın yoğunlaşması ve çözünülebilirliğinin artması ile eşanlamlı SAFRA ÇAMURU oluşumu ile başlar. Olay devam ettiği sürece bu çamur taşlaşmaya neden olur ve safra kesesi taşları oluşmuş olur.

safra-kesesinde-tas-nasil-olusur-3-jpg