Kıl dönmesi tedavisi

Kristalize fenol tedavisi tek seansta biter mi?

Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisinde Kristalize Fenol uygulaması, hastayı hastaneye bağlı kılmaması, ayaktan uygulanabilmesi, hastayı hastalandırmaması ve işlemden sonra işine ve günlük hayatına devam edebilmesi nedeniyle seçkin tedavi yöntemleri arasında sayılmaktadır.

Kristalize fenol uygulamasında kılların oluşturduğu cilt altı boşluktan çıkarılması ve boşluğun tedavisi yapılmaktadır. Mevcut pratiğimizde kılların battığı yerden çıkarılması, körlemesine olmakta ve içeride kılın kalıp kalmadığı gözle görülememektedir. Bu yüzden 3-4-5. seanslara gereksinim duyulmaktadır.
Çünkü biz pratiğimizde gördük ki, boşluğun içinde 1 adet bile kıl kalsa boşluk kapanmamaktadır. Hatta cilt kapansa bile 5-10 gün içinde yeniden iltihaplanmalar olup kişileri “iyileşemedim” düşüncesine itmektedir.

Son yıllarda makat bölgesinde oluşan anal abse ve sonrasında gelişen anal fistül tedavisinde VAAFT sistemi kullanılarak fistül yolu tahrip edilerek iyileşmesinin sağlanması mümkün olmaktadır. VAAFT sistemini kıl dönmesi (pilonidal sinus) hastalarına uygulayan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Öğretim Üyelerinden Sn Prof Dr Ethem GEÇİM, bu yöntemin kristalize fenol ile birleştirilerek boşluğun daha kolay kapanabildiğini gösterdi.

Bu sayede seanslar şeklinde yapılan kristalize fenol uygulama işleminin tek seansa indirilerek bir defada bu durumdan kurtulunabilmesi gündemdedir.

Biz de merkezimizde bu yöntemi kısa zaman sonra uygulamaya geçireceğimizi bildirir sağlıklı günler dileriz.