Obezite sorununun dünya gündeminde yoğun olarak tartışıldığı son yıllarda, artık diyet gibi yöntemlerle obezitenin üstesinden gelinememesi nedeniyle cerrahi yöntemler yoğun bir şekilde gerek dünyada gerekse de ülkemizde uygulana gelmektedir. Özellikle ülkemizde son 10 yıldır yoğun bir şekilde gündemi işgal eden konu halindedir. Kimi zaman başarı öyküleri ile kimi zaman da kişi kaybı ile köşe yazarlarına veya 3. sayfa haberlerine konu teşkil etmesi ile kamuoyunu meşgul etmektedir.

Biraz daha derine inildiğinde ise; hangi tip ameliyatın hangi tür hastaya uygulanacağı sorunsalı ile karşı karşıya kalırız. Çünkü obezitenin vatanı diye tabir edilen Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık uygulanan by-pass cerrahisi iken, bu alandaki çalışmaları nispeten daha yeni olan ülkemizde tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatları ön planda yapılmaktadır.

Ülkemizde, TLC kanalının sunduğu “Ağır Yaşamlar” belgeselinde görüldüğü üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nde vücut kitle indeksi 50 nin hatta 60 ın üzerinde olan “SüperObez” kişiler daha ön plandadır. Dolayısıyla bu tür kişilere by-pass cerrahisinin daha etkili olduğu düşünülmektedir. Ülkemizdeki şişman hastaların “SüperObez” den ziyade “MorbidObez” grubu yani vücut kitle indeksi 40-50 arası olanların olması nedeniyle biz sağlık profesyonelleri “daha fizyolojik” olan “Tüp Mide-Sleeve Gastrektomi” ameliyatını tercih ediyoruz. Ocak 2018, 16 sında Medscape sitesinde yayınlanan haberde her iki tekniğin karşılaştırıldığı analizlerde tüp mide ameliyatının By-Pass cerrahisinden daha kötü olmadığı sonucuna varıldığı vurgulanmaktadır. Haberi verilen çalışmada 5 yıllık sonuçlara bakıldığında tüp mide ameliyatı sonrası verilen kilonun, by-pass cerrahisinden kötü olmadığı, benzer olduğu ve Tüp Mide ameliyatı popülaritesinin ABD’de de her geçen gün arttığı dile getirilmektedir.

(https://www.medscape.com/viewarticle/891336)

Biz de hastalarımıza daha fizyolojik olan Tüp Mide ameliyatlarını tavsiye ediyoruz. Uzun dönemde yeniden kilo alma söz konusu olursa o zaman by-pass cerrahisinin uygulanmak üzere yedekte bekletilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.