Aynen ilaç gibi yutuluyor. 4 ay midede kalıyor ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı oluyor.

Obezite toplumumuzda ve dünyada endüstrileşme ile paralel olarak arttığı bir gerçektir. Sağlıklı ve doğal gıdaya ulaşmak da her geçen gün zorlaşmakta ve bu nedenle olay bir kısır döngüne girip obezite sorunu artarak devam etmektedir. İşlenmiş rafine gıdaya ulaşımın ucuz ve kolay olması en önemli nedenlerin başında gelmektedir.

Obezitenin önlenmesine yönelik devlet politikaları gündemdedir. Ancak oturmuş alışkanlıkları ve oluşmuş obeziteyi geriye döndürmek ve sağlıklı hayata dönmek her zaman kolay olamamaktadır. Biz sağlık profesyonelleri son yıllarda mesaimizin büyük kısmını bu işe ayırmak durumunda kalmaktayız.

Bu bağlamda gün geçmiyor ki yeni bir uygulama/işlem gündeme gelmesin. Yutulabilir mide balonu da bu yeniliklerden biri.

Bilindiği üzere mide balonu uygulaması, yıllardır dünyada ve ülkemizde anestezi (sedasyon) altında gerçekleştirilen, mide hacmini küçülterek daha az besinle doymamızı sağlamaya yönelik bir uygulamadır. Anestezi vermenin riskli olduğu durumlarda ya da kişinin anestezinden korkması halinde tıp dünyası açmazda iken Elipse balon piyasaya verildi. Gerçekten bu balonun uygulanması esnasında endoskopiye ve dolayısı ile anestezi alımına gerek olmuyordu. Aynen ağızdan ilaç yutar gibi balon yutuluyor ve uzantısı olan borusu vasıtasıyla içerde şişiriliyor ve bağlantı tüpü çekilince işlem tamamlanıyordu. 4 ay sonra balonun ömrü dolduğunda da balon doğal yollarla mide içinde tahrip olup barsaktan atılıyordu.

Evet bu kadar basit bir işlem. Dezavantajı nedir diye sorarsanız; mide kalış süresi kısaymış gibi görünüyor. Ancak bu 4 ay gibi sürede sizler yeme alışkanlıklarınızı değiştirip nefsinizi ve midenizi terbiye edebilirseniz denemeye değer bir uygulama. Çünkü tüm uygulamalarda olduğu gibi yutulabilir mide balonunda da altın kural kişinin hayat tarzı değişikliğini gerçekleştirebilmesinde gizlidir. Bu 4 aylık sürede yeni yeme alışkanlığı elde etmek, daha düşük kalorili ve ketojenik diyete tahammül edebilmek son derece kolay olabilmektedir.

Ne dersiniz? Denemeye değer değil mi?

Sağlıcakla…